Poremećaji hranjenja
BINGE EATING - Ovisnost o slatkoj hrani
- Ako pogled na kolače, sladoled i čokoladu u Vama budi neodoljivu želju za tom hranom,
- ako je jedan zalogaj slasnog kolača dovoljan da izgubite kontrolu i natrpate u sebe prevelike količine slatkog, a kasnije se osjećate jadnom, očajnom i uplašenom od debljanja,
- ako uz slatko jako volite i hranu tipa pizza, hamburgera, pomfrita, lisnatog tijesta i slanih grickalica,
- ako ovu svoju žudnju-ovisnost za ugljikohidratnom i masnom hranom morate zadovoljavati svakog dana ili čak i više puta dnevno,
- ako unesene količine ovakve hrane višestruko premašuju normalne uobičajene količine hrane u obroku i danu,
- ako je žudnja za takvom hranom jača od Vaše volje kojom se trudite prestati to raditi,
- ako se nastavljate prejedati bez obzira na suprotne odluke i zaklinjanja,
- ako jedete kaotično, od preskakanja obroka do smjenjivanja prežderavanja i gladovanja,
- ako Vam psihičko raspoloženje iz dana u dan ili u istom danu jako varira i direktno je povezano sa Vašim ponašanjem u prehrani, pa ste odlično raspoloženi kad gladujete ili jedete malo i uredno, a krajnje bezvoljni, ljuti na sebe i depresivni kad se prežderavate,
- ako vaga iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu pokazuje sve više kilograma,
- ako se počinjete povlačiti od ljudi da bi ste u samoći uživali u napadajima prejedanja omiljenom hranom,
onda Vi imate ozbiljan problem sa svojom prehranom i svojim psiho-emocionalnim stanjem, problem koji možemo nazvati “ovisnost o slatkoj hrani (ugljikohidratima).
BULIMIJA - NAPADAJI OPSESIVNOG PREJEDANJA
Ako je Vaša dnevna shema ponašanja sljedeća: prejedanje velikim količinama omiljene hrane (uglavnom slatke i masne) iza kojeg slijedi jak osjećaj krivice i straha od debljanja i ako zbog toga "morate" izbaciti tu hranu iz sebe po svaku cijenu pa izazivate povraćanje, uzimate laksative ili fanatično vježbate, Vi imate poremećaj prehrane koji se naziva bulimija.
Nakon povraćanja obično slijedi gladovanje koje traje sve dok se ne pregladni, kada se opet krene u prejedanje. Tako se kompletna prehrana kreće u ciklusima SVE ILI NIŠTA, odnosno ILI PREVIŠE ILI PREMALO.
Bulimične osobe su obično emotivno jako osjetljive i veliki su perfekcionisti u svemu što rade. Veoma su kritične prema sebi, podcjenjuju sebe i uvijek su sklone krajnostima. Ako nešto nisu savršeno uradile, smatraju odmah da to ništa ne vrijedi i gubitničku ocjenu prenose na čitav svoj život.
Liječenje ovog poremećaja je dosta složeno, jer istovremeno treba raditi intenzivan psihoterapeutski , kao i nutricionistički tretman, ali su rezultati odlični i dosta brzi.
ANOREKSIJA - OPSESIVNO GLADOVANJE
Poremećaj počinje najčešće u tinejdžerskim godinama i obično izgleda vezan za želju za savršenim tjelesnim izgledom. Ideal ljepote je obično iz svijeta mode, najčešće su to glamurozne i mršave manekenke.
Ako djevojka postigne željenu vitkost a ne promijeni loše mišljenje o sebi, ona postaje trajno nezadovoljna.
Stvar je u tome što ona nije nezadovoljna samo svojom težinom, već je težina samo krinka iza koje se krije mnogo dublje nezadovoljstvo čitavim svojim životom.
Sve djevojčice žele nalikovati ljepoticama iz modnih revija i drže kojekakve dijete, ali ne postaju sve anoreksične.
Po mom mišljenju anoreksija će se razviti ako je djevojčica izrazito osjećajna i ranjiva, a usto i vrlo inteligentna i pametna. Ona puno razmišlja o sebi i svom životu i intelektualno je daleko zrelija od svojih vršnjakinja. Nažalost, emotivna zrelost nedostaje, jer su je usporila različita stresna događanja u ranom ili kasnijem djetinjstvu.
U svim slučajevima anoreksije koje sam liječila, postojao je jedan ključni stresni događaj, ja ga nazivam OKIDAČ, koji je djevojčicu doveo do povlačenja u sebe i donošenja surove odluke o gladovanju kao rješenju za sve probleme koji je muče. Kao da je samoj sebi rekla -kad budem jako vitka, sigurno ću biti i jako lijepa i sretna, jer sve manekenke izgledaju jako lijepe i sretne.
U njenoj glavi se vitkost povezala sa ljepotom, a ljepota sa obiljem ljubavi i sreće.
Kada postignuta vitkost nije automatski donijela i sreću, djevojka je očajnički zaključila da joj sigurno treba još više vitkosti i gladovanje je nastavila (nekad do smrti) kao podsvjesnu potragu za srećom.
Liječenje anoreksije je dugotrajno, metode su brojne i moraju se prilagoditi svakoj osobi posebno.
Cilj terapije je postići emotivnu zrelost i psihičku stabilnost osobe, uz potpuno prihvatanje sebe i pozitivan stav prema životu.